• Mistrzostwa Wielkopolski Juniorów w Szachach

• W dniach 7-12 czerwca 2023 roku w Sypniewie w Centrum Wypoczynkowo-Rehabilitacyjnym ACTIV rozegrane zostały Mistrzostwa Wielkopolski Juniorów i Młodzików w Szachach. Mistrzostwa zorganizował Wielkopolski Związek Szachowy. Zawody szachowe poprowadził sędzia główny IA Maciej Cybulski przy pomocy sędziów asystentów.  Mistrzostwa odbyły się w różnych kategoriach wiekowych, oddzielnie dla chłopców i dziewcząt.  Zawody zostały rozegrane systemem szwajcarskim na dystansie 9 rund w tempie gry 90 min. na zawodnika oraz 30 sekund na każde posunięcie. Ze Szkoły Podstawowej nr 1 im. Stanisława Staszica w Złotowie w mistrzostwach szachowych wystartowały dwie uczennice i sześciu uczniów: Amelia Witkowska, Kamila Sakowicz, Antoni Bokiniec, Dorian Kabatek, Filip Kowalski, Łukasz Kabatek, Jan Dobak i Igor Mrozik. Cała grupa naszych szachistów dzielnie walczyła przez wszystkie rundy tego prestiżowego turnieju, wygrywając i remisując wiele partii szachowych. Antoni Bokiniec startujący w grupie C11, wywalczył normę na IV kategorię szachową. Amelia Witkowska zajęła wysokie 12 miejsce w kategorii dziewcząt do lat 13 i jest możliwe, że zagra w mistrzostwach międzywojewódzkich.

• Życzenia na Wielkanoc

• Ciepłych, pełnych radosnej nadziei Świąt Wielkiej Nocy,

rodzinnego ciepła, radosnych spotkań przy wielkanocnym stole

oraz smacznego święconego jajka.

• Kiermasz charytatywny

• Charytatywny kiermasz dla Olka zorganizowała klasa 6b. Akcja trwała dwa dni. Oj działo się... Słodkości było multum, a znikały w ekspresowym tempie. Myślimy o Tobie Olku i wierzymy, że szybko wrócisz do zdrowia .

• KOLĘDNICY MISYJNI 2023

• W styczniu br. w Jedynce  kolędowali młodzi przyjaciele misji. Wcześniej przygotowali scenkę kolędniczą,  śpiew kolęd (opanowali  jedną po włosku!), opracowali stroje, wykonali skarbonkę i zadbali o inne rekwizyty. Nauczyli się papuaskiego pozdrowienia, które brzmi: „Yumi amanas Maria i Karim Jisas” (co znaczy: Cieszmy się, bo Maryja porodziła Jezusa). Następnie z kolorową gwiazdą odwiedzili młodsze klasy w naszej szkole. Przedstawili historię narodzin Jezusa, a przy okazji opowiedzieli o losach rówieśników żyjących w kraju misyjnym - tym razem w Papui Nowej Gwinei. Chętne dzieci mogły wrzucić ofiarę do skarbonki, a w zamian otrzymały pamiątkę kolędowania – w kształcie papuaskiej torby zwanej bilum.

To nie koniec. W dwie kolejne niedziele kolędnicy pokazali przygotowaną scenkę w kościołach: świętego Rocha i Wniebowzięcia NMP w Złotowie.  Tu również była okazja, by spotkać się z miłym odbiorem dzieła przez zgromadzonych wiernych.

Akcja Kolędników Misyjnych jest przeprowadzana w całej Polsce. Zebrane ofiary zostaną przekazane do Papieskich Dzieł Misyjnych Dzieci w Warszawie. W tym roku celem jest wsparcie projektów realizowanych w Papui Nowej Gwinei (w zakresie edukacji, katechizacji, ochrony życia i zdrowia). Przy okazji warto wspomnieć, że od jakiegoś czasu w Krainie Rajskiego Ptaka przebywa  absolwent Jedynki – ks. Filip Manikowski MSF.

Anna Mazurek